Boxing schedule and results 2019

1
16

Schedule

July

12: King Abdullah Sports City, Jeddah, Saudi Arabia – Amir Khan v Billy Dib (welterweight)

13: The O2, London – Daniel Dubois v Nathan Gorman (British heavyweight title); Joe Joyce v Bryant Jennings (heavyweight)

20: The O2, London – Dillian Whyte v Oscar Rivas (heavyweight); Derek Chisora v Artur Szpilka (heavyweight); Dave Allen v David Price (heavyweight); Lawrence Okolie v TBC (British & Commonwealth cruiserweight titles)

MGM Grand, Las Vegas – Manny Pacquiao v Keith Thurman (WBA welterweight title); Caleb Plant v Mike Lee (IBF super-middleweight title)

27: College Center Park, Arlington, Dallas – Maurice Hooker v Jose Ramirez (world super-lightweight titles)

August

3: Belfast – Michael Conlan v Vladimir Nikitin (featherweight)

17: Dort Federal Event Center, Flint, Michigan – Claressa Shields v Ivana Habazin (vacant WBO middleweight title)

Results

June

29: Dunkin Donuts Center, Providence, Rhode Island

28: York Hall, London

  • Ryan Walsh beat Lewis Paulin by split-decision (British featherweight title)

22: Emirates Arena, Glasgow

21: York Hall, London

  • Conor Benn beat Jussi Koivula by second-round technical knockout (welterweight)
  • Ted Cheeseman v Kieron Conway ended in a draw (British super-welterweight)
  • Craig Richards beat Andre Sterling by unanimous decision (light-heavyweight)

Fantasy Springs Resort Casino, Indio, California

  • Andrew Cancio beat Alberto Machado by third-round knockout (WBA super-featherweight tile)
  • Elwin Soto beat Angel Acosta by 12th-round technical knockout (WBO light flyweight)

19: Chiba City, Japan

15: Leeds Arena, Leeds

  • Josh Warrington beat Kid Galahad by split decision (IBF world featherweight title)
  • JJ Metcalf beat Jason Welborn eighth-round knockout (vacant Commonwealth super-welterweight title)
  • Zelfa Barrett beat Lyon Woodstock by unanimous decision (Commonwealth super-featherweight title)

Lagoon Centre, Paisley

Riga Arena, Latvia – World Boxing Super Series semi-finals:

  • Mairis Briedis beat Krzysztof Glowacki by third-round stoppage (WBO world cruiserweight title)
  • Yunier Dorticos beat Andrew Tabiti by 10th-round knockout (IBF world cruiserweight title)

Thomas & Mack Center, Las Vegas, Nevada

8: Madison Square Garden, New York

Reno-Sparks Convention Center

  • Oscar Valdez bt Jason Sanchez by unanimous decision (WBO featherweight title)

1: Madison Square Garden, New York

May

25: Victoria Warehouse, Manchester: Hughie Fury bt Chris Norrad by second-round stoppage (heavyweight)

Kissimmee Civic Center, Kissimmee, Florida – Jamel Herring bt Masayuki Ito by unanimous decision (WBO world super featherweight title)

MGM National Harbor, Maryland – Jessica McCaskill bt Anahi Sanchez by unanimous decision (WBC & WBA world super-lightweight unification)

May

18: Barclays Center, Brooklyn, New York

Lamex Stadium, Stevenage

The SSE Hydro, Glasgow

13: Korakuen Hall, Tokyo, Japan

  • Moruti Mthalane bt Masayuki Kuroda by unanimous decision (IBF world flyweight title)

11: EagleBank Arena, Fairfax, Virginia

Convention Center, Tucson, Arizona

  • Miguel Berchelt bt Francisco Vargas by sixth-round stoppage (WBC world super featherweight title)
  • Emanuel Navarrete bt Isaac Dogboe by 12th-round TKO (WBO world super bantamweight title)

Stadthalle, Magdeburg, Sachsen-Anhalt, Germany

  • Stefan Haertel bt Robin Krasniqi by unanimous decision (EBU European super middleweight title)

10: Nottingham Arena, Nottingham

4: T-Mobile Arena, Las Vegas

Stockton Arena, Stockton, California

April

27: SSE Arena, Wembley, London

Cajun Dome, Lafayette, Louisiana

  • Nonito Donaire bt Stephon Young by sixth-round knockout (WBA Super bantamweight title)
  • Regis Prograis bt Kiryl Relikh by sixth-round stoppage (WBA regular world super lightweight title)

26: The Forum, Inglewood, California

25: Radisson Blu Hotel, Glasgow, Scotland

20: Madison Square Garden, New York

O2 Arena, London

  • Dave Allen bt Lucas Browne by third-round stoppage (heavyweight)
  • Derek Chisora bt Senad Gashi (heavyweight) by unanimous decision
  • Josh Kelly bt Przemyslaw Runowski (WBA international welterweight title) by unanimous decision
  • Joe Cordina bt Andy Townend (British lightweight title) by technical knockout
  • Conor Benn bt Josef Zahradnik by points decision (welterweight)

13: Boardwalk Hall, Atlantic City, New Jersey, USA

Arena Monterrey, Monterrey, Mexico

  • Jaime Munguia bt Dennis Hogan by majority decision (WBO world super welterweight title)
  • Arely Mucino bt Yairineth Altuve by majority decision (WBO world female flyweight title)

12: Staples Center, Los Angeles, USA

6: Ballhaus Forum, Unterschleissheim, Germany

  • Tina Rupprecht v Maricela Quintero ends in a draw (WBC world female strawweight title)

March

30: Echo Arena, Liverpool

2300 Arena, Philadelphia, Pennsylvania

  • Oleksandr Gvozdyk bt Doudou Ngumbu by fifth-round TKO following a non-contact injury to Ngumbu (WBC world light heavyweight title)

Sky City Convention Centre, Auckland, New Zealand

  • Geovana Peres bt Lani Daniels by unanimous decision (WBO world female light heavyweight title)

Club Huracan, Buenos Aires, Argentina

  • Daniela Romina Bermudez bt Irma Garcia by unanimous decision (WBO world female bantamweight title)

23: Copper Box Arena, London

Leicester Arena, Leicester

Kenyatta International Conference Centre, Nairobi, Kenya

  • Fatuma Zarika bt Catherine Phiri by unanimous decision (WBC world female super bantamweight title)

22: Belleheide Center, Pamel-Roosdaal, Belgium

  • Elin Cederroos bt Femke Hermans by majority decision (vacant IBF world female super middleweight title)

16: AT&T Stadium, Arlington, Texas

Memorial Center, Gifu, Japan

  • Kosei Tanaka bt Ryoichi Taguchi by unanimous decision (WBO world flyweight title)

Hotel W, Barcelona, Spain

  • Elhem Mekhaled bt Danila Ramos by unanimous decision (WBC world female super featherweight title)

15: Liacouras Center, Philadelphia, Pennsylvania

9: MGM Grand, Las Vegas, Nevada

  • Shawn Porter bt Yordenis Ugas by split decision (WBC world welterweight title)

Turning Stone Resort Casino, Verona, New York

  • Dmitry Bivol bt Joe Smith Jr by unanimous decision (WBA world light heavyweight title)
  • Maurice Hooker bt Mikkel LesPierre by unanimous decision (WBO world super-lightweight title)
  • Callum Johnson bt Sean Monaghan by third-round stoppage (light heavyweight)

Kortrijk, West-Vlaanderen, Belgium

  • Delfine Persoon bt Melissa St Vil by sixth-round stoppage (WBC world lightweight title)

8: Royal Albert Hall, London

Metrodome, Barnsley

  • Brad Foster bt Josh Wale by unanimous decision (British super-bantamweight title)

February

23: 02 Arena, London

Minneapolis Armory, Minnesota

16: Los Angeles, California

  • Leo Santa Cruz bt Rafael Rivers by unanimous decision (WBA super world featherweight title)

15: Grand Casino, Hinckley, Minnesota

  • Rob Brant bt Khasan Baysangurov by 11th-round technical knockout (WBA regular world middleweight title)

10: Save Mart Arena, Fresno, California

  • Jose Carlos Ramirez bt Jose Zepeda by majority points decision (WBC world super-lightweight title)

9: Dignity Health Sports Park, Carson, California

Fantasy Springs Casino, Indio, California

  • Andrew Cancio bt Alberto Machado by fourth-round stoppage (WBA regular world super-featherweight title)
  • Rey Vargas bt Franklin Manzanilla by unanimous decision (WBC world super-bantamweight title)

2: Ford Center, Frisco, Texas

  • Sergey Kovalev bt Eleider Alvarez (WBO world light-heavyweight title)
  • Richard Commey bt Isa Chaniev by second-round knockout (IBF world lightweight title)
  • Oscar Valdez bt Carmine Tommasone by seventh-round technical knockout (WBO world featherweight title)

02 Arena, London

January

26: Barclays Center, Brooklyn, New York

  • Keith Thurman bt Josesito Lopez by unanimous points decision (WBA world super-welterweight title)
  • Adam Kownacki bt Gerald Washington by second-round knockout (heavyweight)

Toyota Center, Houston, Texas

  • Can Xu bt Jesus M Rojas by unanimous points decision (WBA regular world featherweight title);
  • Jaime Munguia bt Takeshi Inoue by unanimous points decision (WBO world super-welterweight title)

19: MGM Grand, Las Vegas, Nevada

  • Manny Pacquiao bt Adrien Broner by unanimous points decision (WBA regular world welterweight title)
  • Nordine Oubaali bt Rau’shee Warren by unanimous points decision (WBC world bantamweight title)
  • Marcus Browne bt Badou Jack by unanimous points decision (interim WBA regular world light-heavyweight title)

Struer Arena, Struer, Denmark

  • Dina Thorslund bt Alesia Graf by unanimous decision (WBO world super-bantamweight title)

18: Madison Square Garden Theater, New York

  • Demetrius Andrade bt Artur Akavov by technical knockout (WBO world middleweight title)
  • TJ Doheny bt Ryohei Takahashi by technical knockout (IBF world super-bantamweight title)
  • Amanda Serrano bt Eva Voraberger by first-round knockout (WBO world super-flyweight title)
  • Pablo Cesar Cano bt Jorge Linares by first-round stoppage (super-lightweight)

13: Microsoft Theater, Los Angeles, California

  • Caleb Plant bt Jose Uzcategui by unanimous decision (IBF world super-middleweight title)

1 COMMENT

Leave a Reply